Choď na obsah Choď na menu
 


Nejasnosti o voľbách zo zahraničia

5. 4. 2010

O voľbách zo zahraničiac doporučujem napr. na stránke Slovákov v exile. Počul som však o prípade, že človeku, ktorý potrebuje vycestovať do zahraničia deň pred voľbami odmietajú vydať na mestskom úrade príslušné materiály. Údajne vraj o tie musí požiadať požiadať poštou odoslanou zo zahraničia a oni mu tie materiály údajne tiež môžu poslať poštou len na zahraničnú poštovú adresu. Podľa mňa, zákon nič také nešpecifikuje. Hovorí len o tom, že VOLIČ musí poslať obálku, v ktorej je zalepená volebná obálka POŠTOU. Ani o tomto však nie je uvedené v zákone, či tak musí vykonať len zo zahraničnej alebo aj ktorejkoľvek inej pošty.

Na druhej strane voľnejšie chápanie zákona by umožňovalo voliť poštou aj napr. občanom, ktorí len chcú stráviť nerušene dovolenku, víkend bez hľadania a chodenia voliť do najbližšej obce. Ale aj tým, ktorí chcú znemožniť svojím blízkym voliť tajne. Stačí ich zaviesť, lákavé najmä aj žijú v Blave alebo inde blízko hraníc.

Ostatne, aj najtvrdšie chápanie zákona napomáha celkom pohodlnému kupovaniu hlasov. Stačilo by vypraviť autobusy s voličmi na najbližšiu poštu v zahraničí. Predtým odoslať v príslušnej lehote zo zahraničia žiadosti príslušných osôb o voľbu v zahraničí a potom zobrať voličov na najbližšiu zahraničnú poštu, kde si preberú volebné lístky a "POMöCŤ" im ich vyplniť.

Ergo, voľba poštou, aj keď ju používajú aj iné štáty je zlá. Vhodnejšie by bolo vrátiť sa k osvedčenej voľbe na veľvyslanectvaách, príp. aj na konzulátoch, krajanských spolkoch, kultúrnych centrách, slovenských farnostiach v zahraničí a pod.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.