Choď na obsah Choď na menu
 


Dezinformácie v médiách o vydávaní voličských preukazov

10. 6. 2010

Väčšinou sa objavili korektné informácie, ako napr. táto:

 

Tento volebný dokument im vystaví obec na požiadanie. Žiadosť môže volič podať osobne alebo prostredníctvom ním splnomocnenej osoby. Overenie sa nevyžaduje. (TV Markíza/TASR, 12.05.2010., 17:41

 

Príliš často sa však vyskytujú informácie, podľa ktorých je vraj možné poslať voličské preukazy aj poštou, a to aj bez overenia totožnosti žiadateľa. Je tragické, ak takýmto dezinformáciám asistuje priamo vedúca Odboru volieb a referenda na Ministerstve vnútra a zapisovateľka ústrednej volebnejkmkomisie:

 

NA VYDANIE VOLIČSKÉHO PREUKAZU ZOSTÁVA 10 DNÍ (krátené)

Jana POSPÍŠILOVÁ, redaktorka:

"Voličské preukazy vydávajú mestá a obce do štvrtku 10. júna. Požiadať oň treba na obecnom alebo miestnom úrade v mieste trvalého bydliska. Upozorňuje zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia ŠKULTÉTYOVÁ."

Lívia ŠKULTÉTYOVÁ:

"Túto žiadosť podá volič osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby, ktorá ho vyžiada zaňho. Nemusí byť to splnomocnenie overené u notára, ale celkom iste pri žiadosti voličského preukazu pre inú osobu musí zase on preukázať svoju totožnosť. Obec si poznamená tú osobu, ktorá vyžiadala voličský preukaz pre iného."

J. POSPÍŠILOVÁ:

"O vydanie voličského preukazu však možno požiadať aj elektronicky. Pripomína hovorca mestskej časti Bratislava - Petržalka Ľubomír ANDRASSY."

Ľubomír ANDRASSY:

"A my následne zašleme voličský preukaz na kontaktnú adresu, ktorú nám uvedie volič vo svojej žiadosti."

J. POSPÍŠILOVÁ:

"Voličský preukaz oprávňuje odovzdať hlas kdekoľvek na území Slovenska. Vo volebnej miestnosti je však nevyhnutnosťou aj preukaz totožnosti. Opäť Lívia ŠKULTÉTYOVÁ."

L. ŠKULTÉTYOVÁ:

"Voličský preukaz členovia komisie voličovi odoberú, pripoja ho k zoznamu voličov a poznamená sa, že hlasoval prostredníctvom voličského preukazu."

(POSPÍŠILOVÁ Jana, Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál, 28.05.2010, 12.00)

 

Voličský prekaz si vybaví na obecnom, mestskom alebo - v prípade mestských častí Bratislavy a Košíc, na miestnom úrade. Urobiť tak môže osobne, alebo prostredníctvom príbuzného či známeho. Potrebné je meno a priezvisko, presná adresa trvalého bydliska a dátum narodenia voliča....Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca bratislavskej mestskej časti Petržalka Ľubomír Andrassy, napríklad v Petržalke môžu voliči požiadať o vydanie voličského preukazu aj e-mailom. Každý záujemca musí v e-maili uviesť potrebné údaje. Po ich overení vo voličských zoznamoch miestny úrad doručí voličský preukaz poštou. Volič za to nič neplatí. (TV Markíza/SITA, 18.05.2009.)

 

O voličský preukaz je možné požiadať osobne, písomne, aj mailom. V prípade písomných žiadostí voličské preukazy posielajú žiadateľom doporučene do vlastných rúk na adresu určenú žiadateľom. Občan, ktorému bol vystavený voličský preukaz, sa musí vo volebnej miestnosti preukázať voličským preukazom a platným občianskym preukazom.
Agentúru SITA informoval hovorca Žiliny Martin Barčík. (Infovolby.sk/SITA, 17. 3. 2009)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.